Fejlesztő könyvek

Szöveglelő – Az irodalomterápiás segédkönyv

Mindig is érdekelt a biblioterápia, így nagyon megörültem, amikor Szabados Ági bejelentette, hogy a kiadója egy olyan könyvet tervez megjelentetni, melyben szakemberek összefogásával irodalmi alkotásokat ajánlanak a leggyakoribb élethelyzetekre vonatkoztatva. Egyetértek azzal, hogy ez egy hiánypótló mű és hatalmas segítség is lehet a tanároknak, irodalomterapeutáknak, könyvtárosoknak és igazából bárkinek, aki tudatosabban szeretne olvasni.

A könyv kívülről gyönyörű! A színválasztás tetszetős és vonzza a szemet. A kemény borítón néhány szócikk prégelve is megjelenik, emellett gyönyörű élfestést is kapott a kötet. A kötet belső kialakítása, tipográfiája nekem nem annyira tetszik, de mivel a szócikkek megjelenítése így is jól értelmezhető és átlátható, ezt a részét én elengedtem.

Nézzük a tartalmat. Szeretném leszögezni, hogy ez nem egy olyan kötet, amit az elejétől a végéig elolvas az ember. Az értékelésem előtt elolvastam a bevezetőket, átolvastam pár szócikket és áttekintettem a könyv egész szerkezetét. 

A kötet 10 szakember és a szerkesztő szakértelmét dicséri. Egyértelműen látszik, hogy mennyi tudás és tapasztalat, valamint elhivatottság kellett a mű összeállításához. A kötetben az egyes témák – mint egy szótárban- szócikkekre vannak bontva (árvaság, anyaság, depresszió stb). Minden bejegyzés elején szerepel egy bevezető, illetve mellette azon könyvek listája, amit az adott szócikk tartalmaz és kifejt. A leírásban szerepel egy rövid tartalom az adott könyvhöz, itt magyarázatot kapunk arra vonatkozóan is, hogy miért javasolja az adott szakember a művet. Az ajánló végén rendszerint kérdésfelvetések következnek, melyeket nagyon hasznosnak találtam. Minden téma végén található még egy felsorolás, melyekben további könyvek ajánlása látható (ez magyarázó nélkül).

Előfordul, hogy egy téma több kifejezés alatt is megtalálható lenne. Amennyiben “rosszul” keresnénk az adott kifejezésre, a könyv mutatói átnavigálnak arra a szócikkre, ahol a minket érdeklő tartalom megtalálható. A kötet végén irodalomjegyzék és szócikkmutató is található.

Miben segíthet ez a könyv? Amennyiben szeretnénk tudatosan megválasztani az olvasmányainkat, hangulatunknak vagy élethelyzetünknek megfelelően olvasni, akkor ez a könyv lesz a mi mentsvárunk! Elveszítettük a munkánkat, vagy elhunyt egy szerettünk? A javasolt regények segíthetnek abban, hogy lássuk, hogy más emberek is kerülhetnek ilyen helyzetbe és elolvashatjuk, hogy a szereplők hogyan dolgozzák fel és élik meg az adott helyzetet. Okulhatunk az ő hibáikból is, anélkül, hogy nekünk el kellene követni azokat.

Segíthet könyv a mai társadalom érzékenyítésében is. Sok olyan élethelyzet van, amit nem ismerünk, de megítéljük az adott embert, aki átélt egy bizonyos eseményt. Például sokszor nem értjük, hogy mit él át egy depressziós vagy az, aki öngyilkosságot követ el. Itt olyan könyves ajánlókat is találhatunk, amik javasolnak a témába vágó regényeket. 

Én rengeteget olvasok, mégis hatalmas meglepetésként ért, hogy mennyi olyan alkotás van még, amit érdemes lenne az egyes témákkal kapcsolatban megismernem. Az biztos, hogy egy korszakalkotó alapmű! Úgy gondolom, hogy rengeteg post it-et fogok ebben a kötetben elhelyezni, hogy kiegészítsem a saját olvasmányaimmal az egyes szócikkeket.

Csupán néhány dolgot hiányoltam. Szívesen láttam volna regényeken felül több önéletrajzi és önsegítő művet is a szócikkek alatt. Rengeteg olyan szakember van, aki közérthető módon igyekszik segíteni, útmutatást adni az egyes élethelyzetekben, ilyenek pl.: Almási Kitti, Orvos-Tóth Noémi, Csernus Imre, Steigervald Krisztián stb. Emellett több olyan életrajzi könyvvel találkoztam, ami amellett hogy tanít, szórakoztató formában tesz azt. Ilyen például a természet és állatvilággal kapcsolatban Lawrence Anthony és Graham Spence könyve, az Elefántsuttogó. Sport, futás és belső küzdelmekkel kapcsolatban Scott Jurek és  Steve Friedman könyve a Futni, enni, élni. Útkeresés és buddhizmus vonalán Björn Natthiko Lindeblad könyve a Lehet, ​hogy tévedek című alkotás. A lista végtelen.

Nagyon örültem volna annak is, ha a szócikkek végén kialakításra kerül egy jegyzet rész, melybe a saját javaslatainkat vezethetjük fel. Persze tudom, hogy mindent nem lehet egy könyvbe besúvasztani, és ugyan mekkora terjedelmű lett volna akkor a kötet? 

Száz szónak is egy a vége. Határtalanul örülök, hogy ennyi ember beletette a szakértelmét és tudását ebbe a könyvbe, melynek gyümölcsét bárki learathatja. Biztos vagyok benne, hogy amíg tudok és képes vagyok olvasni, számtalanszor elő fogom majd venni!

Fülszöveg:
Mit olvassunk, amikor szerelmesek vagyunk, és mit, ha éppen szakítottak velünk? Hogyan segíthet egy olvasmány a „menni vagy maradni” kérdés eldöntésében? Hatással lehet-e a függőségeinkre egy-egy szöveg? Mit érdemes olvasni, ha maga alá gyűrt a nyár végi melankólia?
Irodalom és önismeret találkozik ebben a hiánypótló és formabontó kötetben, amely a fenti kérdésekre is igyekszik választ adni. A Szöveglelő irodalomterápiás kézikönyv száz szócikket tartalmaz az alkoholizmustól a várandósságig. Ezeket gyakorló irodalomterapeuták, a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagjai állították össze. Találunk köztük örömteli élethelyzeteket, komoly válságokat, hétköznapi problémákat és dilemmákat – mindezekhez kapcsolódva pedig megannyi regényt, verset és novellát, amelyekben magunkra ismerhetünk, amelyek árnyalhatják a véleményünket, akár segíthetnek meghozni egy-egy döntést.
Mert a megfelelő szöveget meglelni annyit tesz, mint megtalálni önmagunkat az irodalomban.

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük