Fejlesztő könyvek

Gary Chapman: Egymásra hangolva

Szeretetből képesek vagyunk hegyeket megmászni, tengereket átszelni, homoksivatagokon átkelni, és kimondhatatlan megpróbáltatásokat elviselni. Szeretet nélkül azonban a hegyek megmászhatatlanná, a tengerek átszelhetetlenné, a homoksivatagok járhatatlanná, a megpróbáltatások pedig életünk gyötrelmeivé válnak.

Gary Chapman nevébe többször is belefutottam az utóbbi időben, így felkeltette az érdeklődésem, hogy mit tudhat ez a férfi. Az író pszichológus, párkapcsolati tanácsadó. A könyv egy ajándék lehet azok számára, akik ápolni akarják a kapcsolataikat. A mű elsősorban a párkapcsolati helyzetekre fókuszál, de nem csak erre alkalmazható. Bári, aki együtt él valakivel bármilyen minőségben (párkapcsolat, gyermek, lakótárs stb.), kamatoztatni tudja az ebben könyvben leírtakat, mert igazából arról szól, hogy hogyan fejezhetjük ki egymás irányában a szeretetünket. Az alap tézis az, hogy megkülönböztet 5 szeretetnyelvet, melyet az emberek alapvetően használnak. Ha valakivel ugyanaz a szeretetnyelvünk, akkor valószínűleg jól értjük egymást, de ha eltérő, akkor fel kell ismernünk és érdemes megtanulnunk, hogy hogyan mutathatjuk ki egymás irányába a szeretetünket. A szerző viccesen úgy fogalmaz, hogy ha megtöltjük egymás szeretet tankját, akkor kiegyensúlyozott kapcsolatot alakíthatunk ki. Az egyensúlyra kell ügyelni.

Mi is ez az 5 nyelv?

Elismerő szavak: Olyan dicséretek, melyekkel visszajelzést adhatunk a másiknak. Lehet ez észrevétel az illető kinézetére, belső tulajdonságára, cselekedetére. Ide tartozik a bátorítás is, hogy megerősítsük a másikat olyan tulajdonságaiban, amiben jó, de lehet, hogy ő ezt lebecsüli vagy észre sem veszi.

Az elismerő szavak célja nem az, hogy hízelgéssel keresztülvigyük az akaratunkat. A szeretet cselekvő törődést jelent társunk jólétével. Az elismerés a szeretet viszonzására ösztönöz.

Minőségi idő: Azt jelenti, hogy osztatlan figyelmet szentelünk valakinek. Együtt töltjük vele az időt, rá figyelünk. Lehet ez egy meghitt beszélgetés, közös tevékenység, vacsora, koncert, társasjáték, közös séta, bármi, amit mind a két fél értékel. 

A minőségi idő lényege az együttlét. Ez nem csupán fizikai közelséget jelent… Az együttléthez nélkülözhetetlen az egymásra fordított figyelem. 

Az nevezhető közös tevékenységek, ami:
1) legalább az egyik fél érdeklődését szolgálja,
2) a másiknak is van kedve hozzá,
3) mindketten azért teszik, hogy szeretetüket fejezzék ki egymás iránt.

Ajándékozás: Az ajándék bármi lehet, a lényeg, hogy legyen mondanivalója, értéke a másik fél felé. Lehet vásárolni, kézzel készíteni, vagy a természetből beszerezni. Lehet az egy kézzel készített cetli, képeslap, mezőről szedett virág. Emellett lehet ajándék az is, hogy önmagunkat ajándékozzuk, tehát jelen vagyunk akkor, amikor a másiknak szüksége lehet ránk.

Az ajándék kézzel fogható jele annak, hogy valaki ránk gondolt. Nem az számít, hogy mennyibe kerül. Azért olyan becses számunkra, mert a szeretetet jelképezi.

Szívesség: Én ezt szívesebben nevezem gondoskodásnak. Azt takarja, mikor tettekkel mutatjuk ki a szeretetet. Például azzal, hogy rendet teszünk a lakásban, elmosogatunk, lenyírjuk a füvet, főzünk a másikra. Gondoskodunk a másikról.

Ha társunk a szívességek nyelvén ért, cselekedeteink többet árulnak el számára a szeretetünkről, mint a szavaink.

Testi érintés: Ide tartozik az érintések, a kézfogás, a csók, az ölelés, a masszírozás, a szexuális érintkezés.

A könyv azért jól befogadható, mert történetek segítségével kalauzol végig a szerző az egyes szeretetnyelveken, így szebben letisztázza, hogy mit ért az egyes meghatározásokon. Arra bátorít, hogy ismerjük fel a magunk és mások szeretetnyelvét, használjunk ezekből a lehető legtöbbet és tanítsuk meg azt a gyerekeinknek is. Ezen kívül olyan témákat is érint, hogy visszafordítható-e a kapcsolat, ahol már nagyon elmérgesedett a kapcsolat. Külön fejezetben tér ki arra, hogy hogyan alkalmazható a módszer a szülő-gyermek kapcsolatra. A kötet végén gyakorlati útmutató található csoportos beszélgetésekhez.

Úgy gondolom, hogy ez egy olvasmányos stílusban megírt hasznos útmutató. Minden párkapcsolatban élő embernek a kezébe adnám, hogy elgondolkozzon a leírtakon. Manapság túl könnyen adjuk fel a kapcsolatainkat, ahelyett, hogy dolgoznánk rajtuk. Igen, sokszor mindkét félnek akarni és tenni kell egy jó kapcsolatért, de miért ne próbálkozhatnánk meg a könyvben leírtakkal?

Fülszöveg:
Gary Chapman amerikai pszichológus nevét az általa alkotott „szeretetnyelvek” fogalma tette világhírűvé. Legismertebb könyve, melynek témája a szeretet kommunikációja a házasságban, több mint tízmillió példányban kelt el világszerte.
Chapman család- és párterapeutaként szerzett több évtizedes tapasztalata alapján arra a felismerésre jutott, hogy a szeretetet ugyanúgy tanuljuk, mint az anyanyelvünket, és a szeretetközlés alapvetően ötféle kommunikációs csatornán keresztül történik. A szeretet kifejezésének ez az öt módja: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés.
Mindannyian azon a nyelven fogadjuk be és fejezzük ki a szeretetet, amelyre neveltetésünk és személyes hajlamaink nyomán a legfogékonyabbá váltunk. Ezért fordul gyakran elő, hogy az üzenet küldője és befogadója nem érti meg egymást. Ilyenkor panaszolja a férj, hogy hiába vesz virágot a feleségének, csak egy erőltetett mosoly a válasz. „Talán már nem szeret?” – teszi fel magának a kérdést, holott csak arról van szó, hogy szeretetközlése nem ért célba, mert a felesége nem az ajándékok, hanem a minőségi idő nyelvén ért.
Mi tehát a megoldás? Aki nem riad vissza egy kis nyelvtanulástól, könnyen ráhangolódhat társa, családtagja, barátai szeretetnyelvére.
Fedezze fel szeretetnyelvét a könyvben található teszt kitöltésével.

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük