Fejlesztő könyvek

Gedő Ágnes: Kapcsolataink ​újratervezése

Kellemes önismereti utazást tettem ezzel a könyvvel. Gedő Ágnes megkísérelte kompakt kis könyvbe tölteni azokat a hasznos ismereteket, amelyek segíthetnek minket a hétköznapok zűrzavarában bölcsen menedzselni a kapcsolatainkat. Meglepő módon nagyon olvasmányos formában képes tanácsait megfogalmazni és nem gondolom, hogy ez csak 40 felett lehet hasznos.

Miről is szól tehát ez a könyv? Azt ígéri, hogy 40 éves kor felett segítséget nyújt abban, hogy honyan kommunikáljunk sikeresebben a velünk érintkezésbe kerülő személyekkel. Ehhez elsőként segít egy társas térképet alkotni. Ebben 3 részre osztja a velünk kapcsolatba kerülő embereket. Egy kör formátumot képzelt el, melynek közepén helyezkedünk el mi, a hozzánk legközelebb állók helyezkednek el a belső körben (partner, szülők, barátok), a velünk gyakran kapcsolatban levőek (pl. kollégák) a középső körben és végül a külső körben azok, akikkel ritkán és alig érintkezünk, mégis hatással lehetnek ránk. Minden körnek van egy elképzelt és megszemélyesített alakja, aki az adott kör egyensúlyáért felel. Ezek nyilván ugyanúgy mi vagyunk, a mi részünk mind, a tudattalan részünk, de ezzel a formával képletesen befogadhatóvá és érthetőbbé teszi a lelkünk belső működését. Én ezt kifejezetten szerettem.

Miután az alapokat lefektette Gedő Ágnes, elkezdi az egyes köröket alaposabban kifejteni. Ez azt jelenti, hogy kalauzol minket, hogy hogyan kommunikálhatnánk hatékonyabban az életünk egyes szereplőivel. A hatékonyságon azt értem, hogy úgy, hogy tiszteletben tartjuk egymás határait és a lehető legnagyobb szeretettel és tisztelettel bánunk egymással.

A könyv javára szól, hogy rengeteg segédanyagot tartalmaz. A könnyebb érthetőséget beszélgetés kivonatok biztosítják. Például leír egy elképzelt rosszul elsült párbeszédet, majd bemutatja egy másik alternatíváját, amiben hatékonyabban lehetett volna kezelni a problémát. Minden ilyen interakcióban a segítő szándékot éreztem. Nem akar okoskodni, nem viszi túlzásba. Könnyen alkalmazható tanácsokat ad, melyeket, ha komolyan veszünk sokkal kiegyensúlyozottabbak lehetünk.

A könyv a párbeszédeken felül tartalmaz még gyakorlatokat is. Ezen feladatok segítenek abban, hogy átgondoljuk azokat a társas helyzeteinket, melyekben nem szerepeltünk valami fényesen. Segít kiértékelni, hogy hol csúsztak félre a dolgok, és mire kell egy hasonló beszélgetéskor ügyelni. Szerintem a tudatosság valóban csodákra képes. Lehet, hogy nem minden konfliktusra megoldás, de a kényes helyzetek jó részére megoldást adhat.

Ugyan a könyv többször hangsúlyozza, hogy 40 felettiek a célcsoport, de a leírtak jó része a legtöbb kapcsolatra és kommunikációs helyzetre használható lenne. Az igaz, hogy életünk a 30-as éveinkben átalakul. A társas kapcsolataink megváltoznak azzal, hogy egyre több barátunk állapodik meg és lesznek gyerekeik. Eltolódnak a fontossági sorrendek. Abszolút igaz, hogy a barátok szerzése és kapcsolataink alakítása kissé más már ebben a korban. Például az új barátságok kötésével kapcsolatos gondolatokkal is mélyen tudtam azonosulni.

Összegezve tehát ez a könyv egy útmutató a mindennapi élethez. Egy olyan élethez, ahol figyelünk a velünk kapcsolatba kerülő emberekre, de a saját belső egyensúlyunkra is. Szerettem olvasni és nagyon hasznosnak találtam ezt a könyvet!

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük