Fejlesztő könyvek

Önfejlesztő gyakorlókönyvek

Már jó ideje rendszeresen olvasok önfejlesztő könyveket. Ezeket jellemzően nem egyszerre habzsolja be az ember, hanem kis adagokban fogadja be, miközben lehetőséget ad magának arra, hogy leülepedjenek az olvasottak. Most két olyan könyvet választottam, amik az hasznos információkon felül arra is lehetőséget adnak, hogy az életben is gyakoroljuk és így beépítsük a a tanultakat a mindennapi életünkbe. Az egyik ilyen a Biztonságos ​kötődés gyakorlókönyv a másik a Szeresd magad című munkafüzet.

Annie Chen: Biztonságos ​kötődés gyakorlókönyv

A két gyakorlati jellegű könyv közül ez a megjelenésében visszafogottabb. Jellemzője, hogy a szerző sok elméleti tudásanyagot is biztosít, majd ezt mélyíti el a gyakorlatban.

Elsőként ismerteti a kötődéssel kapcsolatos elméletet, és tisztázza, hogy melyik a 3 alap típus: szorongó, az elkerülő és a biztonságos kötődési stílus. Nem csak a stílusjegyeket tisztázza, hanem kitölthető teszteket biztosít, melyekkel jobban be tudjuk határolni, hogy mi és a hozzánk közel állók melyik kategóriába sorolhatóak. 

Ezt követően kibontja a 3 lap stílust. Bemutatja az erősségeiket és a fejleszthető készségeiket. Az ehhez kapcsolt gyakorlatok elősegítik önmagunk jobb megismerését és elfogadását. Az elméleti részek arra bátorítanak, hogy felismerjük azokat a kommunikációs helyzeteket, amik miatt kellemetlen helyzetek alakulnak ki. Segít, hogy megértsük önmagunk működését, elfogadjuk a magunk és mások reakcióit. Arra biztat, hogy próbáljunk a viselkedésünk okai mögé látni. Ha ezeket megértjük kevésbé értjük majd félre egymást.

A harmadik blokkban tárgyalja a szerző a különböző párkapcsolati kombinációkat a kötődési módok alapján. Javaslatokat tesz arra, hogy a különböző kötődési stílusok miként tudnak a legharmonikusabban együtt élni egymással.

A könyv tehát nem csak gyakorlókönyv, elméleti tudást is ad. Mindemellett számos gyakorlatot is ismertet. Vannak benne tesztek, amik önmagunk megismerését segítik elő. Tartalmaz olyan gyakorlatokat, melyek egy-egy kényes helyzet felidézését kérik tőlünk, majd annak megvizsgálását különböző szempontok szerint. Vannak olyan gyakorlatok, melyeket egymagunkban is végezhetünk, de tartalmaz szituációs játékokat is, amit a nekünk kedves baráttal/házastárssal/családtaggal folytathatunk le. 

Nekem azok a gyakorlatok tetszettek, amiben jobban megismerhetjük a másikat. Például felvetünk egy kérdést, majd a másik nézőpontjából megpróbáljuk megválaszolni, majd megbeszéljük, hogy mennyire voltunk közel a megoldáshoz (majd cserélünk). Ezáltal adunk magunkról is egy képet, de jobban megértjük a másikat is. 

Hasznosnak találtam azokat a tanácsokat is, hogy jobban figyeljünk a másik testbeszédére, mondandójára és merjük megkérdezni, hogy a másik félnek mikor alkalmas egy beszélgetés, vagy meddig mehetünk el egy egy témában. Mindenkinek máshol vannak a határai.

Megan Logan: Szeresd ​magad!

A két könyv közül ez a látványosabb. A Szeresd magad a leírás alapján kifejezetten nőknek szóló gyakorlókönyv. Néhány példától eltekintve úgy gondolom, hogy a könyv uniszexnek nevezhető. Ez a kötet csupa szín és forma, igyekszik a látvánnyal is elvarázsolni.

A szerző itt is előbb azt igyekszik tisztázni, hogy mi a célja a könyvnek, de nagyobbrészt feladatokat tartalmaz. Arra ösztönzi az olvasót, hogy gyűjtsön össze magáról egy csomó információt, melyeket aztán a saját fejlődéséhez tud felhasználni. Csokorba szedeti azokat a dolgokat, amelyeket szeretünk, amelyek megnyugtatnak, amikkel komfortosak vagyunk (pl helyeket, dolgokat, zeneszámokat). Emellett arra is ösztönöz, hogy írjuk össze azokat a dolgokat is, amikor kellemetlenül vagy feszengve érezzük magunkat. Ezekkel az a szándéka, hogy tudatosítsuk magunkban, majd elfogadjuk és végül a javunkra fordítsuk. Szeretné, ha minden jó és rossz tulajdonságunkkal el tudnánk fogadni önmagunkat.

Bár ez a színesebb és több feladatot tartalmazó könyv a kettő közül, nekem mégis az első könyv adott többet. A Szeresd ​magad nekem néhol túlontúl nyomulós és erőltetett, de tény, hogy fejlesztő szándékú és sok hasznos feladatot tartalmaz. 

Úgy gondolom, hogy mindkét könyv hasznára lehet azoknak, akik szeretnék jobban megismerni önmagukat és gyakorolnák azokat a dolgokat, melyek önmagunk és környezetünk jobb megismerését és elfogadását teszi lehetővé.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük