Fejlesztő könyvek

Steigervald Krisztián: Generációk ​harca

Semmi okunk sincs nem szeretni a gyarlóságainkat. Az a fontos csupán, hogy tudjunk róla, mikor miben és hogyan határozzák meg a cselekedeteinket, mert ettől leszünk képesek arra, hogy mások gyarlóságát ne eltévelyedésnek lássuk, hanem annak, ami: az ő gyarlóságuknak.

Folyamatosan foglalkoztat az emberek viselkedése és az, hogy hogyan lehetne a lehető legjobb és legegészségesebb kapcsolatokat kialakítani és fenntartani. Ennek nyomán számos fejlesztő könyvet olvasok, így akadt a kezembe ez a könyv.

A kötet csodálatos vonása, hogy teljesen közérthető nyelven és olvasmányos stílusban ad betekintést a generációk sajátosságaiba. A szerző rögtön az elején tisztázza, hogy nem életkori sajátosságról lesz szó. Az életkori sajátosság arról szól, hogy mennyi idősek vagyunk és mik az adott életkor sajátosságai. Ezeken a sajátosságokon mindenki végigmegy, hiszen voltunk gyerekek, voltunk huszon- majd harmincévesek stb.  Ehhez képest a generációs jegyek nem mindenkire érvényesek. A generációs jegy leegyszerűsítve  egy adott intervallumban születettek hasonló gondolkodását és viselkedését jelenti, mivel ugyanazon történelmi, gazdasági, szociális körülmények nevelték őket. Ezek a jegyek meghatározzák a gondolkodásmódjukat és a későbbi döntéseiket. Persze egy ember személyiségét sok minden meghatározza, de ezek valóban olyan jellemzők, amikre érdemes odafigyelni, mert segíthetik a mindennapi boldogulásunkat.

A könyvet blokkokra osztja. Először tisztázza a fogalmakat, majd az egyes generációk paramétereit határozza meg. Ezt követően ismerteti az egyes generációk jegyeit példák által. Végül összegzi, hogy hogyan érthetik meg az egyes generációk jobban egymást, és arról fest képet, hogy a 21. században hogyan boldogulhatnak ezek a generációk.

Milyen helyzetekben lehet hasznos a generációs különbségek megértése? Minden helyzetben, ahol a generációk találkozhatnak. A munkahelyen, családi rendezvényeket, a boltban, bárhol.

A szerző jól érthető példák során keresztül mutatja be, hogy az egyes generációkba sorolt embereknek milyen közös generációs jegyeik vannak. Érzékenyít, segít abban, hogy jobban megértsük és elfogadjuk a többi generáció gondolkodásmódját.

Külön örülök annak, hogy a munkahelyre vonatkoztatva is tartalmaz hasznos tanácsokat, erről szívesebben olvastam volna még bővebben.

A végső konklúzióm talán az volt ezzel a könyvvel, hogy a világunk folyamatosan változik, de mindenkinek megvan ebben a maga helye. Tudunk kell okosan és belátóan együtt élni. Mivel manapság már nem tudhatjuk, hogy milyen munkahelyre és tudásra lesz szükségünk, meg kell tanulnunk tanulni és mindig befogadni és elfogadni az újat.

Fülszöveg:
STEIGERVALD KRISZTIÁN évek óta tart előadásokat arról, milyen történelmi, technológiai és kulturális események hatására változtunk meg az utóbbi csaknem száz évben: hogyan hatottak az egyes korszakok a gondolkodásunkra és világlátásunkra, miért alakultak ki ebből a különböző (veterán-, baby boomer, X, Y, Z és alfa-) generációk, melyiknek milyen jellegzetességei vannak, miképpen viszonyulnak egymáshoz, és hogyan érthetnék meg egymást ezek tagjai a jobb együttműködés érdekében – egy sikeresebb, boldogabb élet reményében.
Generációk harca című könyvének legfontosabb célja, hogy letisztítsa a generációkról az igaztalan sztereotípiákat, valamint feltárja értékeiket. Így mindenki felismerheti a saját generációs korlátait, és a nemzedékek között dúló csatározások helyett képesek leszünk magunkat kívülről szemlélni, másokat megérteni – vagy akár nevetni is azokon a szituációkon, amikor csupán a generációnk beszélt belőlünk…

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük