Krimi, Thriller

Jo Callaghan: Egy ​szempillantás alatt

A huszonegyedik századi emberiség azt képzeli magáról, hogy ő az evolúció csúcsa, hasonlóan, mint ahogy az őseitek azt hitték, a Nap kering a Föld körül.

Egyre nagyobb figyelmet kap világunkban a mesterséges intelligencia és az, hogy mire lennénk képesek általa. Sok ember retteg attól, hogy a munkáját is elveszítheti a gépek miatt. Egy biztos, hogy belátható időn belül egyre több területre fog betörni. Jo Callaghan egy olyan könyvet alkotott, melyben eljátszott a gondolattal, hogy hogyan segíthetné a rendőrség munkáját egy mesterséges intelligencia alapú asszisztens. Remek elgondolás és brilliáns kivitelezés, ha engem kérdeztek. 😉

A történet elején Kat Frank főfelügyelőt azzal bízzák meg, hogy vegyen részt egy MI tesztelésében. Feladata, hogy visszajelzést adjon arról, hogy hogyan építhető be a rendőrség munkájába egy ilyen eszköz. A nő titkon berzenkedik ettől az újítástól. Hisz abban, hogy az emberek által elkövetett bűneseteket emberek oldhatják csak meg. Végül elvállalja a feladatot, mivel pár hónapja veszítette el a férjét és ígéretet tett a fiának, hogy innentől csak veszélytelenebb rendőrségi feladatot vállal majd magára. 

Kat csapata, mindössze 3 emberből és egy MI-ből áll. A pilot részeként döglött ügyeket kell felderíteniük. A sok esetből végül két eltűnt fiatal aktáját választják, akiknek hónapokkal ezelőtt veszett nyomuk.

Kezdetben nehézséget jelent a csapat összekovácsolása, illetve az MI-hez (Lock) való alkalmazkodás. Kat gyorsan belátja, hogy Lock hasznos az adatok elemzésében, de hiányolja az emberséget, az érzelmi intelligenciát, ami szerinte nagyon fontos a munkájukban.

A csapat meglepetésére, a vizsgált ügyek esetén egyezéseket találnak, így kiderül, hogy a két ügy összefügg. Az esetek így döglött aktákból aktív esetekké válnak, és megkezdődik a versenyfutás az idővel, hogy a fiatalokat élve találják meg.

Brilliáns elgondolás volt ennek a könyvnek a megalkotása! Olvasmányos a stílusa, emellett a karakterek is összetettek. Locknak nincsenek érzései, így reális és logikus meglátásai sokszor húsbavágóak. Az MI azt tudja, amit megtanítottak neki, de folyamatos tanulásra van programozva. Nagyon jól rámutat arra, hogy a döntéseinket az előéletünk és tapasztalataink tükrében hozzuk meg, így mi emberek sokszor kiszámíthatóak vagyunk, de emellett ösztönösek is. Ez az, ami a csapatban sokszor feszültséget is kelt. Mivel még friss a brigád, nem mindig értenek egyet az ügyek kezelésében, ami bizalmi problémákhoz is vezet. Úgy gondolom, hogy jó meglátás az, hogy sok folyamatot meg tud gyorsítani az MI használata, de az emberi ösztönösséggel karöltve alkothat egy igazán jó csapatot. Nagyon remélem, hogy a szerző nem engedi el a csoport kezét, szívesen olvasnék még olyan krimiket, melyekben Kat alakulata az MI-vel karöltve old meg különleges eseteket.

Fülszöveg:
Tudja rólad, amit magadnak se mersz bevallani.
Az Egyesült Királyságban másfél percenként jelentenek egy eltűnést.
Egy embernek nyoma vész. Egyszer csak nincs meg. Szempillantás alatt tűnik el.
Kat Frank főfelügyelő tisztában van azzal, mit jelent elveszíteni valakit. Férje meghalt, egyedül neveli a fiát, és detektívként bízik a szimatában. Katet szemelték ki a kísérleti programhoz, amelyben egy mesterséges intelligencia, név szerint Lock lesz a nyomozó partnere. A nő a szimatára épít, Lock pedig a logikai képességére, így aztán rögtön adott a feszültség. De aztán két régi eltűnési ügyben új fejlemények állnak elő, és Kat számára személyes tétet kap a nyomozás. Egyedül Lock segíthet a megoldásban.
Emberi tapasztalat vs. mesterséges intelligencia.
Ösztön vs. logika.
Sikeres lehet a közös munka, mielőtt egy újabb emberből lesz puszta statisztikai adat?
Az Egy szempillantás alatt izgalmas, új hangon szólal meg, hogy feltegye a kérdést: mit is jelent embernek lenni?

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük