Ifjúsági könyvek

Will Hill: After ​the Fire – A tűz után

Annyi élet ment tönkre és miért? Hogy egy senkiházi ember királyként uralkodjon egy talpalatnyi földön a sivatagban férfiak és nők fölött, akik kétségbeesetten akartak hinni valamiben.

A friss megjelenések között leltem rá erre a könyvre. Már a borító is vonzza a tekintetet, de a történet is ígéretes. Mindig érdekeltek a szélsőségesen  gondolkodók. Elképesztő, hogy egyes emberek hogyan képesek egy ideológiát felépíteni majd azt kommunikációval illetve a személyes varázsukkal fenntartani.

A történet azzal kezdődik, hogy a hatóságok behatolnak egy szekta területére, ahol az ellenálló felek tűzharcba keverednek. A szekta épületei is kigyulladnak, sok áldozat árán az ott élők kiszabadulnak. A történet két síkon játszódik: a tűz előtti és a tűz utáni események idejében. Az eseményeket Moonbeam, egy 17 éves lány szemszögén keresztül ismerhetjük meg, aki az egész gyermekkorát a szektán belül élte le. Egy FBI ügynök és egy pszichológus próbálja megnyitni a befolyásolt lányt. Arra kérik, hogy mutassa be, hogy milyen volt az élet a szektán belül. 

A nyitókép engem nagyban emlékeztetett a Pillangók kertje című könyvre. Ott is egy tinédzser lány szabadul ki egy sorozatgyilkos markából és ott is egy pszichológus próbálja kideríteni, hogy mik történtek a gyűjtő falai között. Az a könyv elképesztően jól átgondolt és felépített. Ott be lettem rántva az eseményekbe. A kezdeti hasonlóság lehetett az oka, hogy nálam a Tűz után nem ütött akkorát. Sokkal többet vártam tőle. Érdekes volt, de a karakterek a másik könyvhöz képest teljesen átgondolatlannak tűntek. 

De térjünk vissza a Tűz utánra. Moonbeam már tinédzserként elkezdett kételkedni a szekta tanaiban. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy a szekta korábbi vezetése alatt egy sokkal szabadabb életet éltek, még érintkeztek a külvilággal, így volt a valós életről is egy mintája. A vezető leváltását követően több olyan esemény történik, ami elgondolkodtatja a lányt. Elkezd azon gondolkodni, hogy mi jó és mi rossz. A pszichiáter és az ügynök kérdései is megfontolásra késztetik, és segítenek egy új nézőpontból látni a korábbi eseményeket. A könyv tehát nagyban épít Moonbeam jellemfejlődésére.

A másik szempont a visszaemlékezésekben szereplő karakterek alakulása. John atya a vallásra építette fel a tanait. Mesterien manipulálta az embereket, kis lépésekben hajtotta végre a megszorító intézkedéseit, kiszórta azokat a személyeket, akik veszélyesek lehettek a tanaira. Számos szereplő van, aki nem ismer mást csak a szektát. Vagy ha ismer is, csalódott a kinti világban és még mindig jobbnak érzi, hogy egy közösséghez tartozhat, mint hogy elhagyja azt. 

Az a történet különlegessége, hogy mi külső szemlélőként a saját értékítéletünk miatt tudjuk, hogy mi a jó és mi a rossz. Moonbeam egy tiszta lap. El tudja mesélni, hogy mi az, ami tiszta és szép volt a szektában töltött életében. A “testvérek” összetartozása, az egymás iránti szeretet. Tevékenyek voltak a napok, mindenkinek volt feladata, hasznosan töltötték el az időt. Emellett természetesnek érzi a szektában tapasztalt szankciókat. A büntetésként kiszabott ételmegvonást, a dobozba zárást. Azt, hogy John atya mindig újabb és újabb feleséget választott maga mellé, de megtartóztatásra ítélt mindenki mást. Érdemes volt elolvasni, de úgy érzem, hogy többet is ki lehetett volna ebből hozni.

Fülszöveg:
A ​dolgok, amiket láttam, belém égtek, akár a sebhelyek, amik nem akarnak halványulni.
Korábban egy kerítésen belül élt a családjával. Most csapdába esett egy szövetségi intézményben.
Korábban nem hagyhatta el a birtokot, nem beszélhetett a Kívülállókkal. Most túl sok ember tesz fel neki kérdéseket arról, mi történt vele, és próbálja kitalálni, ki is ő valójában. Korábban úgy hitte, óvják valamitől. Most az emberek azt mondják neki, végre biztonságban van.
Nem tudja, melyik volt jobb: korábban vagy most. Csak annyit tud, hogy vannak kérdések, amiket nem válaszolhat meg. És ha minden, amit eddig mondtak neki, hazugság, honnan tudhatná, hogy most ki mond igazat?

Izgalmas és megindító, A tűz után tökéletes olvasmány mindenkinek, aki szereti…
…a kultusztémákat,
…a letehetetlen kamaszthrillereket,
…a címlapra kívánkozó csavarokat,
…az olvasmányos történeteket, amik egyszerűen beszippantana

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük