Életrajz

Richard Shepherd: Holtak ​vallatója

Richard Shepherd törvényszéki orvosszakértő. Életének egy pontján leült, hogy számot vessen, átgondolja a munkával kapcsolatos tapasztalatait. Ezen gondolatok gyűjteménye a Holtak ​vallatója.

A holttestek beszélnek.

A könyv nem csak egy életrajzi mű. Érdekes beszámolója több évtized munkájának. Richard a visszaemlékezésében őszintén ír arról, hogy milyen volt tapasztalatlanul elindulni a pályán, milyen volt a magánéletben és a munkahelyen egyaránt helytállni. 

Mi, “hétköznapi emberek” nehezen értjük meg, hogy hogyan képes valaki felboncolni egy másik embert. Sokan csonkításként gondolnak rá, míg a szerző a tisztelet, a szeretet aktusaként, mellyel igazságot szolgáltathat minden általa boncolt személynek.

“– Amikor egy holttestre nézünk – mondtam Northern közrendőrnek –, soha nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy egykor élő személy volt, hogy hozzátartozói gyászolják, hogy az eltávozottat és rokonait tisztelet illeti meg. Ma valamennyiüknek segítségére leszünk azzal, hogy megpróbáljuk megállapítani, mi történt pontosan. Bizonyítékokat keresünk, segíteni akarunk a halott embernek, hogy elmondja nekünk a történetét. Az összes gyászoló szempontjából fontos, hogy félretegyük az érzelmeinket, és jó munkát végezzünk, amivel segíthetünk rajtuk. Így a holttest, amit ma megvizsgálunk, anélkül hogy egyetlen szót is szólna, tanúnk és tanítónk lesz.”

Richard kezdetben tapasztalatlan, de kíváncsi és nyitott. Lelkesen kutatja a halálokokat, hogy igazságot szolgáltassanak az áldozatoknak.. Igyekszik bemutatni, hogy milyen az élet korboncnokként, felhasználja a lehetőséget, hogy minden tévhitet eloszlasson, ami a munkájához kapcsolódik.

Különböző eseteket mutat be, hogy könnyebben meg tudjuk érteni az álláspontját. Elmesél egyedi eseteket, amikor gyilkosságnak hittek öngyilkosságot, vagy amikor gyermekek, kamaszok értelmetlen halálát kellett kivizsgálnia és a szülőket tájékoztatni. Beszél különleges esetekről is, ilyen például az 1989-es Marchioness-katasztrófa, ami kísértetiesen emlékeztet a Magyarországon 2019-ben, a Hableánnyal történt hajóbalesetre. Szót ejt még tömegmészárlás áldozatairól, illetve segédkezett a World Trade Centert ért terrortámadást követően is.

“…azzal hitegettem magam, hogy maradéktalanul függetleníteni tudom érzelmeimet attól, aminek bizonyítékaival nap mint nap szembesülök: tudniillik, hogy az ember embertelenül bánik embertársával.”

A leírt esetekből kitűnik az is, hogy milyen fontos a számára, hogy a családtagoknak a lehető legtöbb megnyugvást adhassa. Emellett az ő munkássága alatt a boncolásokon a rendőrök is részt vettek, szerette volna nekik is a lehető legjobb tájékoztatást megadni, illetve a figyelmüket elterelni.

A szerző nagy érdeklődést mutatott a késes esetek iránt, elmondható, hogy ez lett a szakterülete. Ezen kívül egyre inkább foglalkoztatta, hogy a rendőrség kényszerítő intézkedései közben csökkentse a halálesetek számát. Ennek érdekében oktatásokat szervezett és tartott.

Kezdetben Richard egy tudományos érdeklődésű, érdekes embernek tűnt, aki el tud határolódni a borzalmaktól. A leírások közben egyre inkább azt éreztem, hogy nem tud távolságot tartani. Lerántotta az igazság utáni vágy, ami a magánélete rovására is ment. Ahogy egyre több ügyben kellett véleményt mondani, szembesült azzal hogy az igazság kiforgatható, az emberi hibák az egész munkásságára rányomták a bélyegüket.

Amikor ezt a pályát választottam, úgy gondoltam, a halottakról az igazságot közlöm majd az élőkkel, akik majd hálásak lesznek nekem ezért. Az új évszázad küszöbén azonban kezdtem úgy érezni magam, mint egy hűséges kutya, amely büszkén teszi le a botot a gazdája lábához – hogy aztán jókora rúgással jutalmazzák igyekezetét.

A szerző egész életét felölelő történethalmaz egy hullámzás. Jól leképezi az ifjúonti lelkesedést, majd a középkorúak problémáit végül egy tapasztaltabb, idősödő ember válságát és megújulását. Úgy érzem, hogy története nem csak a boncmesteri karrierje miatt érdekes. Jól leképezi, hogy mi hajt minket előre. Időnként fellelkesülünk majd kiégünk, majd ismét megtaláljuk a saját utunk. A mélypontok nélkül nem lennének magaslatok sem. Nagyon érdekes tapasztalat volt, örülök, hogy elolvashattam.

Fülszöveg:
Dr. Richard Shepherd, a nagyszerű igazságügyi patológus több mint 23000 boncolást végzett. A maga módján detektív, furcsa, gyakran megmagyarázhatatlannak látszó halálesetek rejtélyeit kell megoldania…
Az igazságot kutatva sorozatgyilkosokat buktatott le, természeti katasztrófák következményeit vizsgálta, „tökéletes gyilkosságokról” rántotta le a leplet, szokatlan vagy valószínűtlen balesetek körülményeit derítette fel. Az általa szolgáltatott bizonyítékok gyilkosokat juttattak rács mögé, ártatlanok szabadságát adták vissza, kézenfekvőnek tűnő megoldási kísérleteket döntöttek romba. Tette mindezt nem kis személyes áldozatok árán.
A Holtak vallatója nem pusztán a számára legtöbb vívódást okozó holttestekről és esetekről szóló beszámolók gyűjteménye; azt is bemutatja, milyen egy élet, amelynek minden pillanatában jelen van a halál.

Értékelésem:

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük