
Anthony McCarten: Zéró protokoll
A mesterséges intelligencia korszakát éljük, mindenki találgatja, hogy milyen hatással lesz ez az életünkre. Anthony McCarten egy olyan világba kalauzol, ahol a technika segítségével bárki megtalálható, követhető. A Zéró protokollban egy civil fejlesztésű program tesztelésének lehetünk részesei, melyben Anthony azt próbálja bemutatni, hogy milyen módokon engedtük beszivárogni az életünkbe a technikát és mennyire tesz ez minket kiszolgáltatottá.
Az alaptörténet egyszerű. Egy civil milliárdos bemutatja a kémprogramját a kormánynak, akik siker esetén szerződést kötnének vele. A feladat az, hogy a CIA által kiválasztott 10 embert (profik és laikusok) 30 nap alatt megtalálják. Egy adott időponton a kiválasztott játékosoknak útra kell kelni, kapnak 2 óra előnyt, majd a program fejlesztői megkapják a neveket és megkezdődik a hajsza…
A könyv bemutatja a milliárdos és csapata motivációit, de képet kapunk az egyes versenyzőkről is. Minden versenyző más taktikát választ ahhoz, hogy legyőzze a programot. Rafináltnak hiszik magukat, de a program felméri a szokásaikat, a gyengeségeiket, a mozgásukat, minden kamerán és okos eszközön őket keresi.
A versenyzők közül kitűnik egy könyvtáros, Kaitlyn. A fejlesztő nem tartja őt különösebben nehéz esetnek, azt gondolja gyorsan elkapják majd. Hamar rájön, hogy a nő kifog rajtuk. Kaitlyn tudatosan építette fel a stratégiát, módszeresen kidolgozta a lépéseit, az informatikus szerint túlontúl profinak is tűnik. Egy idő után fény derül arra, hogy a nő nem csak a milliókért játszik. Ennél fontosabb dolgok motiválják és ez a késztetés erősebb az anyagiaknál…
Izgalmasnak találtam ezt a könyvet! Érdekes volt a 10 nézőpontot megismerni, és a különböző módokat is, amelyekkel lefülelték az egyes embereket. Valóban igaz, hogy a szokásaink felismerhetővé tesznek minket. Van egy műsor, amit szeretünk nézni, egy csoki, amit szívesen fogyasztunk, egy ember, akihez ragaszkodunk. Ezek mind gyengeségek, amikor egy olyan program ellen kell harcolni, ami pont ezek alapján képes megtalálni minket. A berendezéseink is használhatóak ellenünk. Képesek követni, lehallgatni minket általuk. Kérdés, hogy ki irányítja ezeket?
A könyv természetesen arra mutat rá leginkább, amire a hasonló könyvek: hiába a jó szándék, a hatalom megváltoztathatja az embereket. Nem mindegy, hogy kinek van hozzáférése és mire használja fel azt. A hatalom birtokosa először csak kis lépésekben halad, azt gondolja, hogy ugyan már, kinek ártok vele, ha nem fizetek adót; ha megnézek egy adatot; privát bosszút állok vele egy korábbi sérelemért.
A szerző tehát ad egy képet a különböző nézőpontokról, majd hátralép, hogy mindenki megemészthesse a saját értelmezését a leírtakról.
Fülszöveg:
Aki eltűnni tud, mindent tud
KÉT ÓRÁD VAN RÁ, HOGY ELTŰNJ.
EGYETLEN ESÉLYED, HOGY MEGMENEKÜLJ.
ZÉRÓ ALTERNATÍVÁD VAN.
Gondosan kiválasztottak tíz amerikait a FUSION, a mérföldkő-jelentőségű kémprogram béta-tesztelésére. Ez a program mindenkit megtalál, bárhol van is a bolygón. El lehet bújni előle harminc napon át? A nyeremény hárommillió amerikai dollár.
A tíz vállalkozó egyike egy bostoni könyvtáros, Kaitlyn Day, neki jóval több a tét, nem csak a nyeremény összege. A program fejlesztői számára, ha a FUSION nem működik, a CIA kilencven milliárd dolláros megbízása forog kockán. Amikor a visszaszámlálás a zéróhoz ér, a nyertes csak egyvalaki lehet.
Értékelésem:






