
Siri Kolu: Belső félelem; Feltétlen barátok
A Belső félelem egy olyan ifjúsági sorozat, melyben egy tinédzser szemszögén keresztül követhetjük végig egy világjárvány hatásait. Megtapasztalhatjuk az elkülönítést, kiközösítést, a másokkal szembeni félelmet és mindazt, hogy miképp igyekszik alkalmazkodni egy 16 éves lány ezekhez a körülményekhez.
Pilvi egy hétköznapi tinédzser, aki amint észleli magán a járvány tüneteit kötelességtudóan jelentkezik tesztelésre, és amint bebizonyosodik, hogy fertőzött mindenben aláveti magát a rendszer utasításainak. Így kerül sokadmagával egy lezárt barlangba, ahol a sok embernek alkalmazkodnia kell az új körülményekhez. A járvány következménye, hogy a fertőzöttek állati képességekre tesznek szert. Gyorsabbak lesznek, erősebbek, részben testileg is átalakulnak (változik a karok hossza, a testtartás, kifinomultabbak lesznek az érzékeik).
A könyv 3 nézőpont között váltogat. Pilvi, a lány testvére Petri és egy volt barát Tuomas szemszögéből ismerhetjük meg az eseményeket. Ez lehetővé teszi, hogy Pilvin keresztül az elzárt fertőzött világgal kerülhessünk közelebbi kapcsolatba, míg a két fiú inkább a külvilágban zajló eseményeket és hangulatot közvetíti.
A történet bemutatja a benti elveszettség érzését, majd azt, hogy a kevés lehetőségből hogyan tudnak mégis egy saját, élhető társadalmat kialakítani. A két fiúm keresztül inkább a világ hangulatából kapunk ízelítőt. Kinn vegyesek az érzelmek. Jelen van a félelem és rettegés a betegségtől és az átalakult fertőzőttektől, de jelen van az ellenállás is.
Érdekesnek találtam a történetben annak bemutatását, ahogy az alkalmazkodó Pilviben egyszer csak kialakul egy igény arra, hogy többet tegyen, többet segítsen a saját sorstársain. Sokat változik Petri is, ahogy a testvéréért aggódó fiú értetlenül áll az előtt, hogy hagyják a családokat szétszakítani, majd dühöt érez a kiközösítés miatt, ami azokat övezi, akinek a családjában előfordult a megbetegedés. Hiteles az a kép is ahogy a közhangulatot bemutatja a szerző. Vannak betegek, vannak akik félnek tőlük és vannak, akik mellettük állnak. Majd ez eljut egy olyan pontig, amikor már változásra van szükség. Szóval hogy tetszettek-e a könyvek? Igen és nem.
A több oldalról bemutatott világjárvány képe a könyv erőssége. A stílus az, ami sokat rontott az olvasási élményemen. A három nézőpont egy remek fogás, mégis sokszor zavarosak voltak a képek. A szerző rendszeresen ugrált az emlékek az álmok és képzelgések között. Néha nem volt tiszta, hogy mi képzelgés és mi valóság. Tekintettel arra, hogy ez egy ifjúsági könyv, nem tudom mennyire lenne befogadható a történet a 13 éves kor feletti célközönségnek. Vannak kétségeim… gyanítom meg fognak oszlani a vélemények erről a sorozatról.
Fülszöveg:
Belső félelem.
Belső feszültség.
Belső fenevad.
Belső fogyaték.
Milyen egy félelmen alapuló társadalomban élni?
Egy influenzavírus nemcsak az embereket változtatja meg, de az egész általuk ismert világot is.
A kamasz Pilvi önként jelentkezik, mikor felfedezi magán a fertőzés tüneteit, így kerül másik kétszáz társával együtt karanténba. A bombabiztos, szigorúan őrzött barlangban működő közösséget kialakítani nem egyszerű – főleg úgy, hogy a bentlakóknak semmi reményük nem maradt. És a kint maradottak is egyre ellenségesebbek.
Bár Pilvi bátyja, Petri nem hajlandó beletörődni a húga elvesztésébe, és küldetésévé válik a megmentése. Aztán kint van Tuomas is, akinek saját titkos tervei vannak…
Értékelésem:






