
Fiona McPhillips: A hallgatás sebei
A hallgatás sebei egy igazán megrázó könyv a bántalmazásról, a visszaélésekről, az összezárásról és az elhallgatásról. Egy lány küzdelmes története, aki segíteni szeretne és az igazságért harcol, no de milyen áron?
Egyszerre vártam és tologattam magam előtt ezt a könyvet, mert tudtam, hogy nem lesz egy könnyű olvasmány. Elsőként a Magyarországon történt nevelőintézeti botrány jutott eszembe róla és be kell valljam az olvasás közben is. Mert a történet nem egyszerűen azt meséli el, hogy milyen borzalmakat él át az áldozat, hanem arról is, hogy hogyan védik mások a zaklatót.
A könyv két szálon fut. Az egyik szálon a tinédzser Louise igazságot és bosszút akar. Azért iratkozik be a neves Highfield iskolába, hogy lerántsa a leplet az úszó edzőről, aki miatt a legjobb barátnőjét elveszítette. A másik szálon, 30 évvel később ismét megtörténik a borzalom, gyermekeket molesztáltak, ismét a Highfieldben. Lout azért keresik fel, hogy tanúskodjon az őt ért élményekről. Igen ám, de ő annakidején számos dolgot elhallgatott…
Ahogy a cselekmény kibontakozik egyre többet tudunk meg arról, hogy a múltban a naív lány hogyan igyekszik beilleszkedni a jómódú diákok közé, miközben igyekszik közelebb kerülni az edzőhöz, hogy bizonyítsa az igazát. Közben összebarátkozik más áldozatokkal is. Amire nem számít az az, hogy ő is megsérülhet. Nemcsak testileg, lelkileg is.
A jelenben Lou családos nő, de a múlt kísérti. Számos titkot rejteget, ami, ha napvilágra kerül, akkor romba döntheti a nehezen felépített életét.
A szépen összefonódó történetszálakból egy nagyon kemény történet bontakozik ki az igazság kereséséről és a lelki béke megtalálásáról. A történet jól rámutat arra, hogy sokszor nem csak egy bátor emberen múlik, hogy mer-e szót emelni. Van, hogy nem elég kiállni és elmondani az igazat, mert ott van az iskola jó híre, amit mindenki igyekszik megvédeni, még a gyermekek jóléte és lelki egészsége árán is. Elképesztően jól mutatja be, hogy egy ragadózó mennyire képes egy ilyen közeget kihasználni és manipulálni mindenkit maga körül. Bámulatos, ahogy az áldozatok szégyenét ábrázolja. Olyan lányok ezek, akiket évekig manipuláltak és zaklattak, és nem mernek az ördögi körből kiszállni, hogy legalább legyen értelme az áldozatuknak, a rajtuk elkövetett erőszaknak. Hiszen a ragadózó az erőszak fejében sportolói sikereket ígér. Egyszerre borzalmas és bámulatos történet ez.
Fülszöveg:
Írország az 1980-as évek második felében. A lakosságot recesszió sújtja, az egyre növekvő munkanélküliség következtében sokan elhagyják a hazájukat. A tinédzserek egy része a sportban látja a kitörési lehetőséget, és többen is próbálnak bekerülni a jónevű Highfield gimnáziumba, melynek legendás úszótanára, Maurice McQueen egyenesen a legnagyobb világversenyekre neveli ki a tehetségeket. A nemzetközi sikerek mellett arról viszont már mindenki mélyen hallgat, hogy McQueen az edzések után nem egy lányt szexuális együttlétre kényszerít.
Amikor egyikük öngyilkosságot követ el, és a boncolás során kiderül, hogy terhes volt, az események végzetesen felgyorsulnak. Az áldozat legjobb barátnője, Louise Manson az igazság kiderítésének reményében győzi meg anyját, hogy iskolát váltson és a Highfieldbe kerüljön, ahol bár először nehezen illeszkedik be a többiek közé, de jó sporteredményei miatt idővel befogadják. És hamarosan felfigyel rá McQueen is. Ami pedig ezután történik, az nemcsak a lány és társai tanulással töltött éveit határozzák meg, hanem végigkísérik az egész életüket.
Értékelésem:






